דצמבר 2011

"כָּמָה יַלֶלִי לִיוֹת"

ספר שירי "כמה יללי ליות" (כמה יעלה לי להיות), יצא לאור בימים אלה בהוצאת "גוונים". הספר אוצר פכים קטנים של שירה, המתבוננת בקיים באשר הוא.
על הספר


ברוכים הבאים לאתר!

האתר מבקש להציג לציבור הרחב את פסיכולוגיית העצמי ואת הגישה הטיפולית הנגזרת ממנה מחד, ולהעמיק את ההכרות של אנשי המקצוע עימה, מאידך. בתקווה שמשהו מרוח פסיכולוגיית העצמי יצליח להישמר גם במילים הכתובות וביניהן .
דפנה הומינר, מאי 2009

הנכם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עידכונים על הנעשה באתר 24/7/11 האתר עבר עיצוב מחודש  מתוך רצון  להנעים את חווית הגלישה ולאפשר התמצאות קלה ומהירה יותר בתכנים המצויים בו,.

13/8/11:
על התעוררותה של אידאולוגיה א- פוליטית בחברה הישראלית-הרהורים על אוהלים ואידאליזציה ברוח פסיכולוגיית העצמי.
קיראו :

על אוהלים ואידאליםלהצטרפות אנא הקלד/י את כתובת הדואר האלקטרוני שברשותך:
 שלח
 

אמפתיה vs הזדהות השלכתית

דף הבית >> שאלות ותשובות >> תשובות לאנשי מקצוע >> אמפתיה vs הזדהות השלכתית

מה בין הזדהות השלכתית ואמפתיה?

מבחינה היסטורית המושג הזדהות השלכתית (כמו גם המושגים "השלכה" ו"הפנמה") שייך לזרם של יחסי אובייקט , ולפיכך לחשיבה לפיה המטפל הוא אובייקט להשלכות שיחזוריות מצידו של המטופל, שאינו מסוגל ,לפחות בתחילת הטיפול, לתפיסה "מציאותית" של הסובייקטיביות של המטפל.

המושג עצמו , כפי שנוסח תחילה ע"י קליין והורחב מאד ע"י ביון, מכוון בהגדרתו לסוג של תקשורת לא מודעת, ואין ספק שהוא תורם פעמים רבות להרחבת והעמקת ההכרות עם עולמו הרגשי של האחר.

לעומת זאת, שבמושג האמפתיה הקוהוטיאני,יש התכוונות מ ו ד ע ת של המטפל.
התכוונות שיש בה גם (ואולי צריך לומר בעיקר?) עמדה אתית:
העמדת העצמיות של המטפל לרשות עצמיותו של המטופל, כסוג של "כלי נגינה" , באמצעותו ילחין וינגן המטופל את שירו.

אני רוצה להציע שהיכולת המשתנה ליהנות בלי רתיעה ובלי פחד מהנגינה המשותפת הזאת, המשתמשת בחומרים וצלילים שהם חוויותיו של המטופל, אך בהחלט מוכרים למטפל מעולמו שלו, היא שקובעת במידה רבה עד כמה נצליח באופן מודע להשאר אמפתיים וקרובי חוויה לכל המינעד הרגשי של המטופל,
וכמה נזדקק לתרומה הלא מודעת של מנגנון ההזדהות ההשלכתית.


 

לייבסיטי - בניית אתרים