דצמבר 2011

"כָּמָה יַלֶלִי לִיוֹת"

ספר שירי "כמה יללי ליות" (כמה יעלה לי להיות), יצא לאור בימים אלה בהוצאת "גוונים". הספר אוצר פכים קטנים של שירה, המתבוננת בקיים באשר הוא.
על הספר


ברוכים הבאים לאתר!

האתר מבקש להציג לציבור הרחב את פסיכולוגיית העצמי ואת הגישה הטיפולית הנגזרת ממנה מחד, ולהעמיק את ההכרות של אנשי המקצוע עימה, מאידך. בתקווה שמשהו מרוח פסיכולוגיית העצמי יצליח להישמר גם במילים הכתובות וביניהן .
דפנה הומינר, מאי 2009

הנכם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עידכונים על הנעשה באתר 24/7/11 האתר עבר עיצוב מחודש  מתוך רצון  להנעים את חווית הגלישה ולאפשר התמצאות קלה ומהירה יותר בתכנים המצויים בו,.

13/8/11:
על התעוררותה של אידאולוגיה א- פוליטית בחברה הישראלית-הרהורים על אוהלים ואידאליזציה ברוח פסיכולוגיית העצמי.
קיראו :

על אוהלים ואידאליםלהצטרפות אנא הקלד/י את כתובת הדואר האלקטרוני שברשותך:
 שלח
 
 
נובמבר 2011

על כתיבת שירה ועל עבודת הנפש והרוח

 
המילים נפש ורוח הן מסגרת צורנית, יותר מאשר תוכן.  התוכן נולד ונוצר בתוכן, בכל פעם מחדש, והוא משתנה עם השתנות העיתים בחיי אדם וחברה.
הדבר היחיד שאינו משתנה, הוא הזיקה האנושית המתמדת, חרף תלאות החומר וההוויה החומרית, אל הנגיעה בנפשי וברוחני.

זיקה זו יכולה ללבוש צורות שונות, אך השמירה על התקיימותה המתמדת הינה כנראה קריטית והכרחית בחיי האדם.
זאת הן מנקודת המבט הפסיכולוגית, של הצורך לחוות ולחוש את שלמות העצמי, והן מנקודת המבט הפילוסופית והרחבה יותר של  המאמץ, שהוא כנראה אינהרנטי לאנושות, לנסח ערכי יסוד  ולהגדיר מחדש את מהות החיים ומשמעותם, מעבר להשתנויות התרבותיות.

החיפוש המתמשך אחרי הנפשי והרוחני, שתי איכויות קיום המתקיימות לעולם במקביל להוויה המטריאלית ,עובר דרך מדיומים שונים:
אפיק מקובל מאז ומעולם , לחיפוש דרך אל העולם הרוחני  שמעבר למטריאלי, הינו אורח החיים הדתי על מצוות עשה ואל תעשה שבו. עבור אנשים רבים, מהוות הדת ומצוותיה אפשרות למעבר מובנה מהעולם החומרי אל העולם הרוחני .

עבור אחרים, שהאמונה באל טרנסנדנטי אינה מדברת לליבם ולמוחם, החיפוש מורכב יותר, לעיתים בודד יותר, ובודאי שהינו רב פנים ומגוון יותר:
הפסיכואנליזה, מעבר להיותה דיסציפלינה המשמשת לריפוי חולי נפשי, הינה בראש ובראשונה פרדיגמה שיטתית וסדורה, שתפקידה לאפשר לאדם, המאמץ את עקרונותיה ורעיונותיה כאורח חיים יומיומי, גישה נוחה וקלה (יחסית כמובן), אל עולמו הנפשי והרוחני.

גם המדיטציה, והתורה הבודהיסטית ממנה נגזרה, הינה עוד מדיום כזה: 
העיסוק המתמשך במדיטציה, מתוך הבנת עומק והכרה במשנתה הרעיונית, מאפשר ומקל את  עבודת הנפש והרוח,
שכן מדובר בעבודה לכל דבר, אשר יש להתמיד בה בסבלנות ובנחישות, שאם לא כן , "תעזבנה יום -תעזבך יומיים".

החיפוש הנפשי והרוחני אינו מותרות, וגם לא "מטלה חולפת של גיל ההתבגרות" .
הוא הכרח קיומי, יומיומי, אשר הדרכים למימושו הינן כאמור רבות ושונות. הסופר הרוקי מורקמי למשל, מתאר באחד מספריו את ריצות המרתון שלו , אליהן הוא מחוייב מזה שנים רבות, כסוג של עבודה נפשית, במקביל למאמץ הפיזי - זהו תירגול ועבודה על גמישותה וכושרה של הנפש. גם בספר "זן ואמנות אחזקת האופנוע", מתוארת הרכיבה על האופנוע והטיפול בו כסוג של עבודה רוחנית,

העיסוק באמנויות בכלל ובשירה בפרט, הינו עוד נתיב אל הנפש ואל הרוח, הקרוב ללבי במיוחד.

לאחר עיסוק רב שנים בכתיבת שירה, יצא לאור בימים אלה בהוצאת "גוונים", ספר שירים קטן בשם "כמה יללי ליות" (כמה יעלה לי להיות) , אשר אוצר בדפיו  תמונות ממסעותיי  השיריים אל הנפשי והרוחני .
אני שמחה על הזכות לשתף את קוראי האתר היקרים ברגע מרגש זה של הולדת:

                                                  הספר: כמה יללי ליות
 

 

לייבסיטי - בניית אתרים